Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

Dydaktyka

 

Studia stacjonarne

Zajęcia dydaktyczne wychowania fizycznego na studiach stacjonarnych realizowane są w blokach tematycznych, na które studenci zapisują się na początku semestru. Proponowane formy realizacji zawierają zajęcia stałe – studenci nie ponoszą dodatkowych kosztów oraz zajęcia powoływane jedynie w przypadku odpowiedniej ilości osób – studenci ponoszą część kosztów ich realizacji.

Zajęcia stałe (bez dodatkowych kosztów):

  • Ćwiczenia siłowe
  • Fitness
  • Turystyka
  • Nordic Walking
  • Sqash, tenis stołowy, badminton
  • Techniki relaksacyjne z elementami terapii jogą    

 

Ćwiczenia siłowe

Amatorskie uprawianie sportu na siłowni  może być świetną rozrywką oraz przyjemnym sposobem na wzmocnienie organizmu.  Aktywność fizyczna i ćwiczenia siłowe  pozwalają  rozładować stres oraz zachować zgrabną sylwetkę, poprawiają  humor i w naturalny sposób zwiększają  odporność organizmu. Wysiłek fizyczny na siłowni  pozwala jednocześnie walczyć ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu oraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej. To bardzo ważne, gdyż za większość problemów z sercem i choroby serca odpowiada właśnie nadwaga. Systematyczne uprawianie sportu na siłowni  pozwala walczyć z tymi problemami. Spotykając się na zajęciach będzie można poćwiczyć oraz dowiedzieć się jak zaplanować treningi  i dążyć do ich realizacji poprzez ćwiczenia na siłowni .

 

 

Fitness

Zajęcia fitness: wszechstronne i uniwersalne zajęcia ruchowe o charakterze rekreacyjnym, mające na celu pozytywny wpływ na harmonię ciała i umysłu; proponowane formy ruchowe sprzyjają poprawie kondycji psychofizycznej oraz samopoczucia, wpływają na profilaktykę zdrowia, pomagają świadomie walczyć ze stresem, pozytywnie wpływają na poczucie własnej wartości; gwarantowana dobra zabawa i samozadowolenie

 

 

Turystyka

To „łagodna” forma turystyki. Można poznać walory turystyczne najbliższej okolicy Wrocławia. Nie jest potrzebny wyspecjalizowany sprzęt. Poznajemy miejsca, o których nie wie 90% wrocławian.

 

Nordic Walking

Forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Celem jest  zaangażowanie do wysiłku jak największej partii układu ruchu poprzez zwiększone wymachy ramion, wydłużony krok oraz prawidłowe zastosowanie specjalnie zaprojektowanych kijków.

 

Techniki relaksacyjne z elementami terapii jogą

Jak uwalniać napięcie zgromadzone w ciele? Co pomaga w rozluźnianiu? Jak wspomagać koncentrację?  Zajęcia relaksacji to czas, podczas którego możesz poznać i sprawdzić, jak wpływają na ciało i umysł wybrane technik (m.in. Jacobsona, Schultza, joga nidra). Doskonałe dla osób z przeciwwskazaniami od wysiłku fizycznego.

 


Studia niestacjonarne

Od roku akademickiego 2013/2014 do roku 2017/2018 SWFiS realizowało zajęcia wychowania fizycznego na studiach niestacjonarnych zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. Zajęcia realizowane były podczas zjazdów w dwóch sześciogodzinnych blokach.    

Realizowane były bloki tematyczne dostosowane do kierunków studiów:

- gry zespołowe,
- gry rekreacyjne,
- ćwiczenia siłowe,
- gry i zabawy, pedagogika zabawy,
- ćwiczenia relaksacyjne,
- elementy samoobrony,
- oraz inne w zależności od możliwości, zapotrzebowania oraz liczebności grup.

 

Gry i zabawy ruchowe

O atrakcyjności zabaw i gier, jako środka realizacji zajęć wychowania fizycznego, nie trzeba dużo mówić. Prawie wszyscy jesteśmy o tym przekonani. Proponujemy szeroki zakres zabaw i gier ruchowych, które później można wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą.

"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić."

 

Pedagogika zabawy

Pedagogika zabawy zawiera ogromną ofertę metod, które wnoszą ruch, radość i działanie, Jej celem jest wspólne przeżywanie zabawy, odkrywanie w niej radości, pobudzanie do wartościowego przeżywania siebie nawzajem. Pedagogika zabawy stosuje różne rodzaje zabaw: ułatwiające wejście w grupę, umożliwiające samoocenę, proponujące wymianę myśli, zabawy rozluźniające, integrujące dużą grupę.

 

Elementy samoobrony

Elementy samoobrony - nauka prostych środków obrony bazujących na odruchach naturalnych z wykorzystaniem technik systemu Krav Maga. Kształtowanie umiejętności zachowania się w zagrożeniach na ulicy, klatce schodowej, lokalu rozrywkowym w sytuacji napadu rabunkowego, czynnej napaści czy zagrożenia (szantażu) niebezpiecznym narzędziem.